×
خانه » آخرین اخبار » آشنایی با پالس اکسی متر
27 فوریه 2023

آشنایی با پالس اکسی متر

پالس اکسیمتر (Pulse Oximeter) یا اکسیژن‌ سنج خون وسیله‌ ای است که با کمک آن می‌توان میزان درصد اشباع اکسیژن خون سرخرگ انسان را اندازه‌ گیری کرد.با مطالعه این مقاله بیشتربا دستگاه پالس اکسی متر و انواع آن آشنا خواهید شد.(آشنایی با پالس اکسی متر).

آشنایی با پالس اکسی متر

پالس اکسی‌متر یک دستگاه پزشکی است که برای اندازه‌گیری سطح اکسیژن خون در بدن انسان به کار می‌رود. این دستگاه برای افرادی که با بیماری‌های قلبی و ریوی مبتلا هستند، بسیار حیاتی است و اطلاعات ارزشمندی در مورد سلامتی آن‌ها به پزشکان ارائه می‌دهد. در این مقاله به بررسی پالس اکسی‌متر، اجزای آن، نحوه عملکرد و کاربرد آن در حفظ سلامتی بدن می‌پردازیم.اجزای پالس اکسی‌متر: دستگاه پالس اکسی‌متر از دو سنسور پالس و اشباع اکسیژن خون تشکیل شده است. سنسور پالس به دستگاه نشان می‌دهد که قلب فرد چگونه می‌پرده و سنسور اشباع اکسیژن خون نشان می‌دهد که چه مقدار اکسیژن در خون فرد موجود است.

نحوه عملکرد پالس اکسی‌متر: هنگامی که شما پالس اکسی‌متر را بر روی انگشتان خود قرار می‌دهید، سنسور پالس به شما اجازه می‌دهد تا نوسانات پالس قلب را تشخیص دهید. همچنین، سنسور اشباع اکسیژن خون به شما نشان می‌دهد که چه مقدار اکسیژن در خون شما موجود است. برای اندازه‌گیری اشباع اکسیژن خون، سنسور به صورت نوری به سرطان ناحیه انگشت شما می‌درخشد و مقدار اکسیژن موجود در خون از طریق پرتوهای نوری اندازه‌گیری می‌شود.

در بدن انسان برای ادامه حیات به طور مداوم فعالیت متابولیک انجام می گیرد که این فعالیت ها با مصرف اکسیژن و تولید دی اکسید کربن و انرژی همراه هستند. همانطور که می دانید اکسیژن از هوا وارد ریه ها و سپس وارد جریان خون می شود و به بافت ها می رسد. در نتیجه اطلاع از میزان اکسیژن خون پارامتر مهمی در تشخیص و درمان بیماری ها و آسیب های بافتی است.پالس اکسی متر وسیله ای است که با روشی ساده و غیر تهاجمی درصد هموگلوبین اشباع شده با اکسیژن (Hb) و یا به عبارت ساده تر میزان اکسیژن خون را نشان می دهد.(آشنایی با پالس اکسی متر)

آشنایی با پالس اکسی متر

تميز كردن يا ضد عفوني نمودن سنسور پالس اكسيمتر

به منظور تمیز کردن یا ضد عفونی نمودن سنسور پالس اکسیمتر (Cleaning or disinfecting the Sensor)، رعایت نکات زیر توصیه می‏گردد: قبل از تميز كردن يا ضد عفوني نمودن، سنسور را از مانيتور جدا كنيد. قبل از متصل نمودن سنسور به بيمار جديد، آنرا تميز يا ضد عفوني كنيد.

سنسور و سطوح تماس آن با بيمار را با يك پارچه‏ی نرم و مرطوب شده با آب يا محلول آب و صابون ملايم، تميز يا ضد عفوني نمائيد.ماده‏ی تميز كننده‏ی كلنزيم(Klenzyme) توصیه مي‌گردد. براي ضد عفوني كردن سنسور، سنسور و سطوح تماس آن با بيمار را با ايزوپروپيل الكل ۷۰٪ تميز كنيد. جهت قوی‏تر ضد عفونی نمودن(High level disinfection) نیز، ماده‌ي‍‍ CIDEX OPA پیشنهاد مي‏گردد (آشنایی با پالس اکسی متر)

انواع پالس اکسیمتر:  

سه نوع دستگاه پالس اکسی متر داریم که بسته به کاربرد و نیاز بیمار می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. پالس اکسی متر، اکسی متر دستی و اکسی متر جنینی. نوع انگشتی بیشتر در اورژانس پیش بیمارستانی و اورژانس بیمارستان (قسمت تریاژ) مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع ثابت پالس اکسی متر معمولاً بر بالین بیماران بستری در اتاق احیا یا بخش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.پالس اکسی متر جنینی، برای تشخیص اینکه آیا کودک سالم است یا نه، مورد استفاده قرار می گیرد. اکسی متر معمولی ممکن است برای یک نوزاد متولد شده به سختی قابل استفاده باشد،داشته باشند. حرفه تعمیرات تجهیزات پزشکی نه تنها در کشور ایران بلکه در سایر کشور های جهان نیز می تواند مفید واقع شود(آشنایی با پالس اکسی متر).

آشنایی با پالس اکسی متر

اهمیت دستگاه پالس اکسی متر و کالیبراسیون آن:

از آنجا که این دستگاه در بخش های حساس بیمارستانی ICU-CCU-NICU مورد استفاده قرار میگیرد باید از صحت عملکرد این دستگاه اطمینان کافی پیدا کنیم.از جمله از عواملی که میتواند موجب ثبت نتایج نادرست در دستگاه گردد عبارتند از:
در معرض نور شدید قرار گرفتن،فشار خون خیلی بالا یا پایین شخص مورد آزمایش،دمای غیرعادی بافت،وجود جذب کننده هایی مثل لاک یا رنگ در وضعیت نامناسب قرار دادن انگشت اشاره در مکان مشخص آن در هنگام استفاده از دستگاه سفت بستن پانسمان و محکم قرار دادن پروب بر روی عضو،مکان هایی که برای پالس اکسی متری در بزرگسالان  بیشتر استفاده می شوند انگشت دست ، انگشت پا و بالا یا پایین گوش  و در نوزادان،کف پا یا کف دست . یا انگشت شست پا یا دست است،اختلالات عروقی

در ضمن، با یادگیری آشنایی با پالس‌اکسی‌متر، می‌توانید در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مراکز درمانی به صورت حرفه‌ای کار کنید. همچنین، آشنایی با این دستگاه به شما کمک می‌کند تا در خانه خودتان هم می‌توانید سطح اکسیژن خون خود را اندازه بگیرید و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید.با توجه به اینکه پالس‌اکسی‌متر یکی از دستگاه‌های پزشکی مهم است، یادگیری آشنایی با آن به شما کمک می‌کند تا در زمینه پزشکی و مراقبت از بیماران به بهترین شکل عمل کنید و در ضمن، فرصت‌های شغلی در این صنعت را به دست آورید.(آشنایی با پالس اکسی متر)

برای مشاهده نمونه کلیپ و فیلم های آموزشی و نمونه تدریس اساتید مجتمع آموزشی آپادانا روی دکمه زیر کلیک کرده و نمونه آموزش های رایگان مار را دنبال کنید.

معرفی مجتمع آموزشی آپادانا

آموزش های حضوری در شهر تبریز و به صورت تئوری و عملی در مجهز ترین مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهر تبریز در دو شعبه فعال انجام می گیرد. به کارآموزان دوره پک های آموزشی شامل جزوات و DVD های آموزشی به صورت رایگان اعطا می شود.

کارآموزان پس از سپری کردن این دوره آماده ورود به بازار کار بوده که در این زمینه نیز راهنمایی و هدایت می شوند. علاوه بر این خدمات پشتیبانی بعد از دوره توسط اساتید مجرب مجتمع آموزشی آپادانا به رایگان صورت می پذیرد.آموزش های مجازی (غیر حضوری) از طریق ارسال پک آموزشی شامل فیلم های ویرایش شده کلاس های حضوری به همراه فایل ها و جزوات آموزشی و پشتیبانی تلفنی اساتید و صدور گواهینامه با ارسال پستی انجام می گیرد.

نحوه ثبت نام در دوره های آموزشی مجتمع آموزشی آپادانا

برای ثبت نام در دوره های آموزشی آپادانا راه های مختلفی وجود دارد. کارآموزان می توانند از طریق مراجعه حضوری + تماس تلفنی +ثبت نام از طریق واتساپ + ثبت نام از طریق اینستاگرام + ثبت نام از طریق تلگرام + ثبت نام آنلاین از طریق همین وبسایت اقدام نمایند.

سایر مقالات مرتبط

مجتمع آموزشی آپادانا

مجتمع آموزشی آپادانا

مجتمع آموزشی آپادانا

مجتمع آموزشی آپادانا

مجتمع آموزشی آپادانا

مجتمع آموزشی آپادانا

IRCAS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *