×

دوره ارز دیجیتال در ارومیه

خانه » دوره ارز دیجیتال در ارومیه

نکته مهمی که درباره ارزهای دیجیتال وجود دارد، نبود نظارت‌های مرکزی بر آنها است. به زبان ساده، هیچ دولت، نهاد و اُرگانی روی این ارزها نظارت ندارد و در بستر شبکه‌ای کاملا آزاد، بی‌سانسور و بی‌مانع فعالیت می‌کنند. (دوره ارز دیجیتال در ارومیه)

دوره ارز دیجیتال در ارومیه

یکی از مواردی که امروزه مردم زیادی را به خود جلب کرده، پدیده ای به نام ارز دیجیتال است. در واقع بسیاری از مردم، حتی اگر با جزئیات این پدیده آشنا هم نباشند، نام آن را شنیده‌اند. به طور کلی با پیشرفت تکنولوژی این رمزارزها به وجود آمدند تا دارایی‌های مردم امنیت بیشتری پیدا کرده و از زیر سیطره دولت‌ها خارج شود. فناوری‌های تازه‌ای مانند بلاک چین می‌توانند، خدمات بی‌نظیری به دنیا ارائه کنند. اگر گشتی در اخبار مرتبط با فناوری‌های تازه بزنید، حتما با خبرهای داغی در این مورد رو‌به‌رو خواهید شد. (دوره ارز دیجیتال در ارومیه)

انواع ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال به غیر از بیت کوین، به دو دسته آلت کوین‌ها و توکن‌ها تقسیم می‌شوند.

آلت کوین‌ها

آلت کوین‌ها هر کدام یک بلاک‌چین مخصوص به خودشان دارند و برخی از آنها از کدهای اولیه بیت کوین ساخته شده‌اند و در یک عبارت ساده فورک یا شاخه‌ای از بیت کوین هستند. برخی دیگر از کوین‌ها مانند اتریوم بدون استفاده از کدهای بیت کوین، ایجاد شده‌اند و کاربردهای بیشتری به غیر از پول دیجیتال را دارا هستند. (دوره ارز دیجیتال در ارومیه)

توکن‌ها

توکن‌ها در فرآیند عرضه اولیه سکه یا همان ICOها به سرمایه‌گذاران داده شده‌اند. این توکن‌ها نیز کاربردهای خاص خود را دارند و به دو دسته توکن‌های اوراق بهادار و توکن‌های کاربردی تقسیم می‌شوند. (دوره ارز دیجیتال در ارومیه)

ارز دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال، ارزهایی هستند که با پروتکل رمزگذاری شده و طراحی شده‌‌اند و هدف از تولید آنها کاهش تقلب و جلوگیری از جعل و کلاهبرداری می‌باشد. این ارزها غیرمتمرکز بوده و متعلق به هیچ کشور و نهادی نیستند و در بستر شبکه‌ای به نام بلاک‌چین قرار دارند. (دوره ارز دیجیتال در ارومیه)

ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟

رمزارزها یا ارزهای دیجیتال برای اجرای تراکنش‌ها، مدل‌های مختلفی دارند. در این میان بیت کوین از مدل اثبات کار استفاده می‌کند که طی این عملیات، ماینرها تراکنش‌ها را تایید می‌کنند.

مدل‌های مختلف در بلاک‌چین‌ها که با نام الگوریتم‌های اجماع شناخته می‌شوند، تعیین می‌کنند که شرکت کنندگان در شبکه چگونه در تایید یا عدم تایید یک تراکنش به اتفاق نظر برسند. تراکنش‌های ارزهای دیجیتال همتا به همتا بوده و نیاز به واسطه را از بین می‌برند. (آموزش ارز دیجیتال در ارومیه))

نظارت بر شبکه ارزهای دیجیتال نیز بر عهده نودها می‌باشد. نودها در شبکه‌های مختلف به روش‌های مختلفی انتخاب می‌شوند. مثلا در بیت کوین، ماینرها مسئولیت نظارت بر شبکه را بر عهده دارند.

ماین کردن، ماینینگ (Mining) یعنی چه؟

کلمه Mine در انگلیسی به معنای معدن است. ماینر (Miner) به معنای استخراج‌کننده است. حال چرا این اصطلاح در شبکه ارز دیجیتال به‌کار می‌رود؟

فرض کنید می‌خواهید از یک معدن طلا با کلنگ اقدام به استخراج کنید. هر بار شما باید بخشی از معدن را در جست‌وجوی طلا بکنید و پیش‌روی کنید تا به منابع بیشتر برسید. (آموزش بیت کوین در ارومیه)

در شبکه ارز دیجیتال که انبوهی از بلاک‌های ذخیره اطلاعات است. هر کدام از این بلوک‌ها پس از انجام وظیفه خود، ثبت اطلاعات و انجام محاسبات سنگین انتقال وجه، همچون معدن‌دار، پاداشی دریافت می‌کنند. اگر معدن‌دار با کلنگ طلا استخراج می‌کند. یک کاربر ارز دیجیتال با دستگاه یا ماینر خود ارز دیجیتال استخراج می‌کند. (دوره ارز دیجیتال در ارومیه)

امنیت بالای ارز دیجیتال

برای انتقال وجه، اطلاعات وارد بلوک شده و به‌صورت کد ذخیره می‌شوند. وقتی اطلاعات درون یک بلاک ذخیره می‌شوند برای اتصال به شبکه ارز دیجیتال یا ورود به بلوک بعدی، باید یک محاسبه عددی پیچیده یا به زبان ساده یک معمای سنگین ریاضی را حل کنند. وقتی پاسخ آن را محاسبه می‌کنند اجازه ورود به بلوک بعدی داده می‌شود. (دوره ارز دیجیتال در ارومیه)

این محاسبات به قدری پیچیده است که کسی نمی‌تواند با دیدن کدها اصلا متوجه شود چه مبلغی در حال جابه‌جایی است. به همین دلیل است که شبکه ارز دیجیتال ابدا قابل هک‌کردن نیست. انبوهی از بلوک‌ها با اطلاعات پیچیده و محاسبات و معماهای گوناگون این امکان را فراهم کرده است، مثل این که شما قصد انتقال یک سیب را به نقطه‌ای دیگر دارید در میانه راه ظاهر آن به لنگه کفش بدل شده است. چه کسی می‌تواند تشخیص دهد اصل مطلب چیست؟ موضوع معامله و ارزش آن چقدر است؟ این کدها به هیچ وجه قابل رمزگشایی نیستند. (آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال در ارومیه)

تفاوت ارزهای دیجیتال با پول‌های معمولی در چیست؟

البته اگر به نام ارزهای دیجیتال و پول معمولی دقت کنید، متوجه می‌شوید که این پول‌ها با یکدیگر تفاوت بسیار دارند. از مهم‌ترین تفاوت‌های آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • در ارزهای دیجیتال تراکنش‌ها غیر قابل بازگشت هستند؛ یعنی اگر تراکنش تایید شود، دیگر نمی‌توانید آن را برگردانید.
  • ارزهای دیجیتال ناشناس یا نیمه ناشناس هستند؛ یعنی اینکه آدرس کیف پول‌ها همان نقش شماره کارت یا شماره حساب شما را دارد و شامل اطلاعات هویتی شما نخواهد بود. این آدرس‌ها با یک رشته از حروف و اعداد تنها با بررسی تاریخچه تراکنش‌ها و تحلیل‌های عمیق به هویت شخص خواهد رسید و البته در برخی از ارزهای دیجیتال شناسایی هویت فرد تقریبا غیرممکن است.
  • رمزارزها جهانی هستند و محدودیت مرزی ندارند. شما در چند دقیقه می‌توانید این ارزها را از هر نقطه دنیا به نقطه دیگری ارسال کنید. (دوره ارز دیجیتال در ارومیه)