×
خانه » وبلاگ » آموزش فن بیان و سخنوری در تبریز
28 آوریل 2022

آموزش فن بیان و سخنوری در تبریز

باید دقت کنید که اگر کسی از فن بیان خوبی برخوردار است، لزوماً نه گوینده خوبی است، نه سخنران خوبی و نه مذاکره کننده خوب! بلکه کسی که فن بیان خوبی دارد پیش‌زمینه این را دارد که یک سخنران، مذاکره کننده و مدرس فوق‌العاده باشد! (آموزش فن بیان و سخنوری در تبریز)

ارتباط کلامی

اگر ارتباطات کلامی انسانی را شامل پنج دسته مذاکره، مناظره، مباحثه، گفتگو و سخنرانی بدانیم، سخنرانی و سخنوری عالیترین نوع ارتباط کلامی انسانی است. بنابراین اگر ما مهارت های لازم برای سخنرانی و سخنوری را کسب کنیم، می توانیم مدعی باشیم که در سایر مهارت های ارتباطی انسانی هم به تسلط کافی و وافی رسیده ایم. برای رسیدن به جایگاه سخنوری حرفه ای ما به مهارت های مختلفی نیازمندیم.

تحلیل زبان بدن، اشراف به مهارت های ارتباطی، بیان موثر، فن بیان، آموزش مبانی سخنوری حرفه ای، خبرخوانی، نحوه تهیه نطق، محتواسازی، آشنایی با مبانی شعر و ادبیات، تاریخ تفکر انسانی، جامعه شناسی، روانشناسی، سیاست، تعلیم و تربیت، اقتصاد، هنر، ادیان و مذاهب از جمله این مهارت هاست. (آموزش فن بیان و سخنوری در تبریز)

به عبارت ساده تر یک سخنور و سخنران حرفه ای باید  اولا روش سخنرانی را بشناسد و ثانیا یک انسان شناس باشد تا بتواند برای انسان ها سخنرانی کند، روی آن ها تاثیر بگذارد و آن ها را در مسیر دلخواه خود رهنمون شود.

فن بیان چیست؟

فن به معنی تکنیک است و فن بیان یعنی این که بتوانید در هر زمانی و متناسب با هر شرایط و در مقابل هر شخصی سخنان به جا و درست را بر زبان بیاورید. برخی از افراد بر این باورند که فن بیان یعنی پرحرفی و حاضر جوابی ؛ در صورتی که اصلاً چنین مفهومی از فن بیان صحیح نیست. فن بیان یعنی اینکه شما بتوانید یک محتوای ارزشمند و مفید با رعایت تکنیک های صحیح کلامی به همراه بیانی رسا و واضح در اختیار مخاطب قرار دهید. به معنای ساده تر یعنی اینکه بتوانید منظور خود را به بهترین شکل ممکن به مخاطب انتقال دهید. فکر می کنم این درست ترین تعریف از فن بیان باشد. (آموزش فن بیان و سخنوری در تبریز)

پس فن بیان توانایی صحبت کردن در هر زمان، مکان و هر شرایطی متناسب با مخاطب با بالاترین تأثیر است.

کاربردهای فن بیان

فن بیان آنقدر گسترده‌است که ما تنها در ادامه به برخی از کاربردهای آن اشاره می‌کنیم؛

 • سخنرانی و صحبت در جمع
 • گویندگی و مجری‌گری
 • مشاوره و روان‌شناسی
 • وکیل‌ها برای دفاع ارائه دلایل (و البته قاضی)
 • در هنگام مصاحبه یا معرفی خود در برنامه‌های مختلف
 • در جلسات مصاحبه استخدام
 • هنگام انجام کارهای روزمره و صحبت کردن با دوستان
 • استفاده از آن برای گرفتن حق خود
 • بیان احساسات خود به طور صحیح

صدا  در فن بیان

ابتدا به اولین قسمت فن بیان یعنی صدا می پردازیم. منظور از داشتن یک صدای قدرتمند و استاندارد و حرفه ای، ویژگی های ذاتی و ژنتیکی صدا نیست. تفاوت یک صدای حرفه ای و استاندارد با یک صدای مبتدی در نوع تنفس و کارکرد عضلاتی است که در تولید صدا نقش دارند. به هیچ وجه صدای خود را با کسی مقایسه نکنید. قرار نیست صدای شما شبیه کسی شود. (آموزش فن بیان و سخنوری در تبریز)

تمرین های صداسازی و تنفس، صدای شما را نسبت به صدایی که اکنون در اختیار دارید، حرفه ای تر و زیباتر و اثرگذارتر می کند. نحوه کارکرد تارهای صوتی حنجره در اختیار ما نیست و ما کنترلی روی نحوه عملکرد آن نداریم. فقط در زمان هایی که از صدای خود به صورت نامناسب و نابجا استفاده می کنیم به دلیل گرفتگی صدا متوجه عملکرد تارهای صوتی حنجره می شویم.

اما آنچه که در موضوع تنفس و صداسازی مهم است، نحوه ضربه زدن با هوا به تارهای صوتی حنجره است. هرقدر کنترل شما روی هوایی که تنفس می کنید بیشتر باشد و قدرت و سرعت عمل این ضربه دقیق تر باشد، شما از کیفیت صدای استانداردتری برخوردار هستید. به همین دلیل تنفس شکمی یا دیافراگمی بهترین نوع تنفس برای تولید صداست. (آموزش فن بیان و سخنوری در تبریز)

بیان اصولی و صحیح یکی از اصول تاثیرگذاری و کاریزمای ارتباطی می‌باشد. با رعایت کردن این اصول می‌توانیم اعتبار خود را بالا ببریم و این افزایش اعتبار خود اعتمادساز است. بنابراین کلام فردی که اصول بیانی به این مهمی را رعایت می‌کند نافذتر می‌شود.

در این محصول مهم‌ترین اصل این خواهد بود که ما اجازه نداریم به هر شکل که تمایل داریم کلمات را تلفظ کنیم. بلکه کلمات باید کاملا کنترل شده و صحیح بیان شوند.

تلفظ صحیح و بیان واضح کلمات

احتمالا برخورد داشته اید افرادی که سریع و ناواضح صحبت میکنند. برای هر جمله باید بپرسیم ببخشید چی ؟ نشنیدم ! یا گاها درهم صحبت میکنند و کلامشان واضح نیست. این موضوع مهمی است که خیلی از اوقات قدرت محتوای خوب ما را از بین می‌برد. احتمالا دیده‌اید استاد دانشگاهی که محتوا و اطلاعات خیلی خوبی دارد ولی وقتی صحبت می‌کند کسی متوجه نمی‌شود او چه می‌گوید.

یکی از مهم ترین دلایل این موضوع این است .که شما یا فردی که ناواضح حرف می زند تک تک حروف را به صورت دقیق و واضح تلفظ نمی کنید. به همین دلیل کلامتان واضح بیان نمی شود. و در ادامه جملاتی که می گویید نامفهوم و دارای کلمات غیرواضح است. (آموزش فن بیان و سخنوری در تبریز)

این آموزش یکی از کاربردی ترین آموزش هادر فن بیان است. در فن بیان حروف باید به درستی تلفظ شوند، و در بیان کردن تک تک حروف باید اندام  هایی آوایی تحرک داشته باشند.

پس نتیجه می گیریم که  تلفظ و ادای صحیح کلمات کمک میکند بیان ما واضح و تاثیرگذار باشد. و بتوانیم به بهترین نحو ممکن مفهوم مد نظر خود را انتقال دهیم و یک فرد کاریزماتیک باشیم.

تکنیک های فن بیان

 تکنیک های فن بیان شامل موارد متعددی مانند اکسان گذاری، تنالیته یا فراز و فرود صدا، تکیه کلام، تکیه هجا، انواع مکث ها و … می باشد که رعایت این تکنیک ها توانایی شما را در فن بیان بهبود می بخشد. اجرای این تکنیک ها به تمرینات مستمر خوانش شعر، متن خوانی، دیالوگ گویی و همچنین سخنرانی نیاز دارد. اغلب این تکنیک ها که سرانجام شما را به سوی لحن مناسب هدایت می کند در راستای درک مفاهیم مرتبط با موضوع سخنرانی، شعر، متن یا دیالوگ اتفاق می افتد. (آموزش فن بیان و سخنوری در تبریز)

لحن

لحن در فرهنگ دهخدا به معنی آوا، آهنگ و صوت است.

با توجه به این کلمات می‌توان نتیجه گرفت که لحن در صحبت کردن به معنای احساساتی است که از طریق بیان به مخاطب خود منتقل می‌کنیم. برای مثال زمانی‌که ناراحت و یا خشمگین هستیم بدون شک مخاطب این احساسات را در هم‌صحبتی با ما متوجه می‌شود.

اهمیت لحن مناسب در فن بیان چیست؟

تصور کنید که قصد دارید برای جمعی از افراد سخنرانی کنید. برای مثال به عنوان مدیر قصد دارید در مورد اهداف کسب و کارتان و برنامه‌های جدیدی که در ذهن دارید با کارکنان‌تان صحبت کنید.

اگر لحن مناسب را نداشته باشید، ممکن است در پایان سخنرانی، مخاطبان‌تان:

 • از شنیدن صحبت‌های شما دچار سوءتفاهم شوند،
 • به خوبی به منظور شما پی نبرند،
 • شما را مورد تمسخر قرار دهند و صحبت‌های‌تان را جدی نگیریند،
 • شما را محکم و با اطمینان در انجام تصمیم‌های‌تان نبینند.

لازم است بدانید که اگر:

 • با هیجان صحبت نکنید، مخاطبان‌تان هیجان و اشتیاق لازم برای تلاش را به دست نمی‌آورند،
 • محکم و با اطمینان صحبت نکنید، مخاطبان‌تان به‌طور جدی به کار مشغول نمی‌شوند و شما را به عنوان فرد با اراده‌ای نمی‌بینند،
 • با خشونت صحبت کنید و به انجام هر کاری تاکید داشته باشید، مخاطبان‌تان با ترس به صحبت‌های شما عمل می‌کنند،

و به‌طور کلی هر لحنی داشته باشید، صحبت‌های‌تان به شکل دیگری در ذهن مخاطبان‌تان نقش می‌بندد. (آموزش فن بیان و سخنوری در تبریز)

برای مشاهده نمونه کلیپ و فیلم های آموزشی دوره فن بیان و اصول سخنوری مجتمع آموزشی آپادانا روی دکمه زیر کلیک کرده و نمونه آموزش های رایگان ما را دنبال کنید.

دوره ارز دیجیتال در تبریز

آموزش حضوری این دوره

آموزش های حضوری در شهر تبریز و به صورت تئوری و عملی در مجهز ترین مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهر تبریز در دو شعبه فعال انجام می گیرد. به کارآموزان دوره پک های آموزشی شامل جزوات و DVD های آموزشی به صورت رایگان اعطا می شود.

کارآموزان پس از سپری کردن این دوره آماده ورود به بازار کار بوده که در این زمینه نیز راهنمایی و هدایت می شوند. علاوه بر این خدمات پشتیبانی بعد از دوره توسط اساتید مجرب مجتمع آموزشی آپادانا به رایگان صورت می پذیرد.

آموزش مجازی یعنی چه؟

به طور خلاصه آموزش مجازی یا غیر حضوری یعنی اینکه در خونه بمونی هر وقت تایم آزاد داشتی و تونستی DVD های آموزشی ارسالی مارو نگاه کنی تمرین کنی و اشکالاتت رو از اساتید مجتمع آپادانا بپرسی.

داخل پک های آموزشی ارسالی چیه؟

بعد از ثبت نام دوره آموزشی و پرداخت هزینه دوره ، پک آموزشی شامل جزوات و DVD های آموزشی برای کارآموزان ارسال می گردد. محتوای DVD ها شامل فیلم های کلاس های حضوری با کیفیت بالا و به صورت گلچین اساتید بوده و کارآموز با مشاهده این فیلم ها قادر به یادگیری عالی در خانه و در تایم های آزاد خواهد بود.

پک های آموزش مجازی

گواهینامه آموزشی برای این دوره

طبق روال آموزشگاه برای دوره های آموزشی حضوری و مجازی گواهینامه صادر می شود . هیچ تفاوتی مابین گواهینامه دوره های حضوری و مجازی وجود نداشته و امکان صدور سه نوع گواهینامه آموزشی برای کارآموزان میسر می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گواهینامه های آموزشی با ما تماس حاصل فرمایید.

معرفی مجتمع آموزشی آپادانا

مرکز آموزش های تخصصی ایرکاس با سه شعبه فعال در تبریز مجری برگزاری دوره های آموزشی حضوری و غیرحضوری اشتغال محور در سراسرکشور می باشد. دوره‌های مهارتی آپادانا در زمینه‌های الکترونیک و مهندسی پزشکی، پزشکی و سلامت، کامپیوتر، امور مالی، حقوق و هنر به علاقمندان و دانشجویان ارائه می‌گردد.

سرفصل‌های دوره آموزشی فن بیان و سخنوری

 • مهارت‌های کلامی و تقویت حنجره
 • آشنایی با مهارت های ارتباطی موثر
 • نگارش متن سخنرانی
 • راهکارهای رفع خجولی
 • اصول متقاعد سازی
 • روش های حاضر جوابی، بداهه گویی
 • زبان بدن
 • مدیریت جلسات
 • روش های غلبه بر ترس و استرس در سخنرانی

شهریه این دوره آموزشی

 طول دوره آموزشی فن بیان و سخنوری یک ماه بوده و هزینه دوره حضوری ۱,۳۹۰,۰۰۰می‌باشد.

شرایط ثبت‌نام در دوره فن بیان و سخنوری

ثبت نام در دوره ها به چند روش امکان پذیر هست:

۱٫ ثبت نام حضوری : برای ثبت نام حضوری در دوره می تونید تشریف بیارید دفتر مرکزی به آدرس تبریز خ آزادی جدیری جنوبی روبروی هایپرمارکت آتا ساختمان ۱۷ – مجتمع آموزشی آپادانا  که خدمتتون باشیم.

۲٫ ثبت نام تلفنی : برای ثبت نام تلفنی  ما براتون شماره حساب ارسال می کنیم تا شما هزینه دوره رو پرداخت کرده و فیش واریزی رو از طریق دایرکت و یا تلگرام یا واتساپ ارسال کنید تا به صورت تلفنی پروسه ثبت نام  شما رو انجام بدیم.

۳٫ ثبت نام از سایت : برای این روش شما وارد سایت http://eircas.ir میشید و دوره آموزشی مورد نظر رو انتخاب کرده و هزینه رو بصورت آنلاین پرداخت می کنید.

مجتمع آموزشی آپادانا

نحوه ثبت نام در دوره های آموزشی ارزهای دیجیتال

برای ثبت نام در دوره های آموزشی آپادانا راه های مختلفی وجود دارد. کارآموزان می توانند از طریق مراجعه حضوری + تماس تلفنی +ثبت نام از طریق واتساپ + ثبت نام از طریق اینستاگرام + ثبت نام از طریق تلگرام + ثبت نام آنلاین از طریق همین وبسایت اقدام نمایند.

سایر مقالات مرتبط

IRCAS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.