×
خانه » آخرین اخبار » آشنایی با تجهیزات پزشکی
01 مارس 2023

آشنایی با تجهیزات پزشکی

شاید شما هم بارها نام تجهیزات پزشکی را شنیده باشید یا حداقل یک بار برای تهیه وسایل پزشکی به یکی از فروشگاه های تجهیزات پزشکی مراجعه کرده باشید، اما با معنی و مفهوم این کلمه آشنایی نداشته باشید.با مطالعه این مقاله بیشتر با تجهیزات پزشکی آشنا خواهید شد.(آشنایی با تجهیزات پزشکی).

کلمه تجهیزات پزشکی در کشورهای مختلف دنیا معانی متعددی دارد. اما در حالت کلی این تجهیزات به هر گونه ابزار، وسایل و تجهیزاتی گفته می شود.( آشنایی با تجهیزات پزشکی ) که در علم پزشکی برای تشخیص، پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. در واقع هر کدام از این وسایل و تجهیزات و ابزار با هدف خاصی توسط تولید کنندگان این عرصه ساخته شده اند و به بازار عرضه می شوند. کلیه این وسایل با هدف سلامتی انسان ها ساخته می شوند. وسایل و ابزارهایی که در زمره گروه تجهیزات پزشکی قرار می گیرند بسیار زیاد و متنوع هستند.

آشنایی با تجهیزات پزشکی

فهرستی از دستگاه ها و تجهیزات پزشکی:

تجهیزات پزشکی از اجزای مهم و اساسی در عمل پزشکی هستند که برای تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌ها استفاده می‌شوند. این تجهیزات شامل دستگاه‌های پزشکی، وسایل پزشکی و مواد دارویی مختلف می‌شوند که در بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و مطب‌های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله به معرفی برخی از تجهیزات پزشکی و کاربردهای آن‌ها پرداخته می‌شود.تجهیزات تصویربرداری: تجهیزات تصویربرداری از دستگاه‌هایی هستند که برای تشخیص و تصویربرداری از بدن بیمار استفاده می‌شوند. این تجهیزات شامل دستگاه‌های رادیولوژی، سونوگرافی، توموگرافی، اسکنرها و مغناطیسی‌رزونانس می‌شوند. هر یک از این تجهیزات به روش‌های مختلفی برای تصویربرداری بدن بیمار از جمله پرتوی X، موجودات فراصوتی و مغناطیسی استفاده می‌کنند.

تجهیزات تشخیصی: تجهیزات تشخیصی شامل دستگاه‌هایی هستند که برای تشخیص بیماری‌ها و بررسی وضعیت سلامتی بیمار استفاده می‌شوند. این تجهیزات شامل دستگاه‌های خون‌سنجی، فشارسنج، اکسیمتر، تست‌های کروماتوگرافی و تست‌های خون می‌شوند.تجهیزات جراحی: تجهیزات جراحی شامل دستگاه‌هایی هستند که برای انجام عمل جراحی استفاده می‌شوند. این تجهیزات شامل دستگاه‌های جراحی لیزر، آنژیوگروسایل معاینه،وسایل عمومی وسایلزنان و زایمان،تجهیزات تشخیصی،تجهیزات درمانی،تجهیزات آزمایشگاهی،وسایل بیمارستان

وسایل معاینه وسایل معاینه یک دسته از تجهیزات پزشکی هستند که معمولاً در هر مطب پزشکی عمومی و بیمارستان و اورژانس استفاده می شوند.دستگاه فشارسنج جیوه‌ای، دستگاه فشارسنج عقربه‌ای، دستگاه فشارسنج دیجیتال، دماسنج طبی و… وسایل عمومی یک دسته دیگر از تجهیزات پزشکی وسایل عمومی هستند که در اکثر درمانگاه ها و بیمارستان ها وجود دارند.برانکارد، دستگاه اتوکلاو، دستگاه فور، تخت معاینه، پاراوان، پنبه، الکل و…وسایل زنان و زایمان تجهیزات پزشکی که برای بخش زنان و زایمان مورد استفاده قرار می گیرد.چراغ معاینه نور سرد، سوآپ پنبه ای، ژل التراسونیک، اسپاچولا، تخت معاینه مامایی و…

تجهیزات تشخیصی یکی از مهم ترین قسمت های تجهیزات پزشکی، تجهزات تشخیصی هستند. این تجهیزات هم در مطب های عمومی، بیمارستان ها و هم در درمانگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند.اسپیرومتر، الکتروانسفالوگرام، تجهیزات فراصوتی (اولتراسونیک) (در پرتونگاری)، تجهیزات پرتوپزشکی، تجهیزات پزشکی هسته‌ای و… تجهیزات درمانی به وسایلی گفته می شود که به منظور درمان سریع بیمار مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع تجهیزات پزشکی نیز هم در مطب های پزشکی و هم در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرند و قسمت مهمی از تجهیزات پزشکی را تشکیل می دهند.سرنگ، سرسوزن، سوزن گیر، لیزر کم توان، دستگاه ساکشن، آنژیوکت، اسکالپ وین و…

تجهیزات آزمایشگاهی به دسته ای از وسایل پزشکی گفته می شود که معمولاً در آزمایشگاه های تشخیصی مورد استفاده قرار می گیرند.هود میکروبیولوژی، انکوباتور کشت باکتری‌شناسی، بن ماری آزمایشگاهی، دستگاه آنالیزور، فلیم فوتومتر، الکترولیت آنالایزر و… تجهیزات اتاق عمل همانطور که از نامش پیداست فقط در اتاق عمل یافت می شوند.گازهای بیهوشی، دستگاه ساکشن (مکش)، الکتروکوتر، گان جراحی و لباس اتاق عمل، شان‌ها، تورنیکه، کاپنوگراف، مانیتور و…(آشنایی با تجهیزات پزشکی)

آشنایی با تجهیزات پزشکی

تفاوت استریل کردن با ضد عفونی کردن

استریل کردن یا Strelization به فرایندی گفته می شود که طی آن تمامی موجودات زنده و غیر زنده از سطح وسایل حذف گردند. در واقع استریل بودن یک واژه مطلق است و هیچ درجه ای ندارد. یک وسیله یا استریل هست یا اینکه نیست.ضدعفونی کردن به معنی کاهش تعداد میکروارگانیسم های روی وسیله به اندازه ایست که توان ایجاد بیماری در انسان را نداشته باشند.ضدعفونی کردن با قرار دادن وسایل در محلولهای شیمیایی صورت میگیرد.(آشنایی با تعمیر تجهیزات پزشکی)

نحوه استریل کردن ابزارهای پزشکی در بیمارستان

یکی از مهم ترین بخش های یک مرکز پزشکی بخش استریل میباشد. در واحد استریل، همه ابزارهای پزشکی برای اعمال جراحی تمیز و استریل میشوند و فقط افراد تایید شده میتوانند به این بخش راه پیدا کنند.هر روز صدها مدل ابزار که برای تمیز کردن آنها صدها راه نیازه و هر تکنیک، فرایند استیل خودش رو دارد به این بخش میان تا استریل بشوند. آماده سازی مجدد ابزار از اتاق ضد عفونی کننده آغاز میشود. این فرایند با خیساندن و تمیز کردن دستی هر ابزار در سینک پر از آب و مواد شوینده انجام خواهد گرفت. این کار به تجزیه و جداسازی خون و سایر موادی که از جراحی باقی موندن کمک میکند. از برس ها، سرنگ ها و آبپاش های اتوماتیک  برای جدا کردن مواد باقیمانده روی ابزارها استفاده میشود.(آشنایی با تجهیزات پزشکی)

اهمیت یادگیری تعمیرات تجهیزات پزشکی در تبریز

یادگیری تعمیرات تجهیزات پزشکی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

۱. ارتقای سلامتی: تجهیزات پزشکی برای پاسخگویی به نیازهای بیماران و ارائه خدمات بهتر به آنها بسیار حائز اهمیت است. اما در صورتی که این تجهیزات دچار خرابی و نقص فنی شوند، می تواند خطراتی برای سلامت بیماران به همراه داشته باشد. با یادگیری تعمیرات تجهیزات پزشکی، شما می توانید در بهبود سلامتی بیماران نقش مهمی ایفا کنید.

۲. فرصت شغلی: داشتن مهارت در تعمیرات تجهیزات پزشکی، به شما این امکان را می دهد که در صنعت بهداشت و درمان کار کنید. تجهیزات پزشکی بسیار پیچیده هستند و افراد متخصصی که قادر به تعمیر آنها هستند، بسیار گران قیمت و درخواست شده هستند. به علاوه، با یادگیری تعمیرات تجهیزات پزشکی، می توانید در حرفه خود متخصص شوید و کارایی و کیفیت خدمات خود را ارتقا دهید.

بنابراین، یادگیری تعمیرات تجهیزات پزشکی می تواند به شما کمک کند تا به طور مستقیم در بهبود سلامتی بیماران و ایجاد فرصت های شغلی در صنعت بهداشت و درمان در تبریز و همچنین سراسر جهان کمک کنید.

آشنایی با تجهیزات پزشکی

آینده شغلی تعمیر تجهیزات پزشکی در تبریز

بازار کار تکنسین‌های پزشکی در مقایسه با سایر رشته‌های مهندسی دیگر، مطلوب‌تر است، چون وسایل و تجهیزاتی که در حیطه پزشکی استفاده می‌شوند، عموماً ارزش اقتصادی بالایی دارند؛ برای مثال اگر قیمت یک سیستم کامپیوتر عادی حدود ۱۵ میلیون تومان در نظر بگیریم، قیمت تجهیزات پزشکی چیزی حدود ده برابر آن‌ها قیمت دارند؛ در نتیجه، مسئولان بهداشت و رؤسای بیمارستان‌ها ارزش زیادی برای حفظ و نگهداری صحیح این وسایل و ابزار قائل‌اند. بسیاری از این ابزار، تجهیزات و دستگاه‌های پزشکی از کشورهای دیگر به ایران وارد می‌شوند.

وجود چند تکنسین تجهیزات پزشکی در هر مرکز مراقب‌های بهداشتی و درمانی، لازم و ضروری است، چون این افراد در تعمیر هر نوع ابزار پزشکی مهارت داشته و این مهارت مانع ازکارافتادن این وسایل خواهد شد.

اگر بخواهیم به‌طورکلی وسایلی که متخصصین تکنسین تجهیزات پزشکی با آن‌ها سروکار دارند را نام ببریم، می‌توانیم به مانیتورهای اطلاعات بیماران، تجهیزات تشخیصی همچون ام‌آرآی، سی‌تی‌اسکن، تجهیزات پرتودرمانی، میزهای عامل کنترل صوتی یا پیج، ویلچر یا صندلی‌های چرخ‌دار، واکرها، ابزارهای مورداستفاده در درمان بیماری‌ها؛ مانند: انواع لیزرها و انواع گارنی، اشاره کنیم.

البته عده‌ای از تکنسین‌های تجهیزات بیومدیک، افزون بر تعمیرات اجباری ناشی از تخریب قسمتی از دستگاه‌ها، طبق یک برنامه زمانی مشخص، نظارت کلی روی وسایل و ابزارها را انجام می‌دهند تا اطمینان حاصل کنند که تجهیزات به‌درستی تعمیر شده و به‌خوبی عمل می‌کنند.

برای مشاهده نمونه کلیپ و فیلم های آموزشی و نمونه تدریس اساتید مجتمع آموزشی آپادانا روی دکمه زیر کلیک کرده و نمونه آموزش های رایگان مار را دنبال کنید.

معرفی مجتمع آموزشی آپادانا

آموزش های حضوری در شهر تبریز و به صورت تئوری و عملی در مجهز ترین مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهر تبریز در دو شعبه فعال انجام می گیرد. به کارآموزان دوره پک های آموزشی شامل جزوات و DVD های آموزشی به صورت رایگان اعطا می شود.

کارآموزان پس از سپری کردن این دوره آماده ورود به بازار کار بوده که در این زمینه نیز راهنمایی و هدایت می شوند. علاوه بر این خدمات پشتیبانی بعد از دوره توسط اساتید مجرب مجتمع آموزشی آپادانا به رایگان صورت می پذیرد.

آموزش های مجازی (غیر حضوری) از طریق ارسال پک آموزشی شامل فیلم های ویرایش شده کلاس های حضوری به همراه فایل ها و جزوات آموزشی و پشتیبانی تلفنی اساتید و صدور گواهینامه با ارسال پستی انجام می گیرد.

نحوه ثبت نام در دوره های آموزشی مجتمع آموزشی آپادانا

برای ثبت نام در دوره های آموزشی آپادانا راه های مختلفی وجود دارد. کارآموزان می توانند از طریق مراجعه حضوری + تماس تلفنی +ثبت نام از طریق واتساپ + ثبت نام از طریق اینستاگرام + ثبت نام از طریق تلگرام + ثبت نام آنلاین از طریق همین وبسایت اقدام نمایند.

سایر مقالات مرتبط

مجتمع آموزشی آپادانا

مجتمع آموزشی آپادانا

مجتمع آموزشی آپادانا

مجتمع آموزشی آپادانا

مجتمع آموزشی آپادانا

مجتمع آموزشی آپادانا

IRCAS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *